Дорожня карта дій органів місцевого самоврядування на виконання Закону України «Про повну загальну середню освіту»

22 квіт. 2020
До Асоціації міст України звернулися керівники органів управління освітою щодо необхідності виконання Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 року № 463-IX.

До Асоціації міст України звернулися керівники органів управління освітою щодо необхідності виконання Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 року № 463-IX.

Найбільш актуальні питання стосувалися кадрової політики та необхідності переведення окремих категорій освітян на строкові трудові угоди. Аналітик АМУ Людмила Мозгова звернулася до Тимчасово виконуючої обов’язки Міністра освіти і науки України Любомири Мандзій із проханням підготувати відповідні рекомендації для органів місцевого самоврядування.

Міністерство освіти і науки України у листі від 08.04.2020 року № 1/9-201 «Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про повну загальну середню освіту» підготувало ґрунтовне роз’яснення про поетапне виконання норм Закону. Документ адресовано педагогічним працівникам і керівникам закладів освіти, органам місцевого самоврядування та місцевим державним адміністраціям.

Асоціація міст України проаналізувала лист МОН та на його основі подає дорожню карту дій засновникам закладів освіти та уповноваженим ними органам управління освітою:

Норма

Захід

Відповідальні за виконання

Строк виконання

до 1 липня 2020 року керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками таких закладів освіти, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік.

письмово повідомити працівника про його переведення на строковий трудовий договір не пізніше ніж за два місяці до дня видання наказу про його переведення

Керівники закладів освіти

до 30 квітня 2020 року

згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з керівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.

припинити безстрокові трудові договори з керівниками закладів та одночасно укласти з ними (за їх згодою) трудові договори строком на шість років (з керівниками, які отримують пенсію за віком, – на один рікбез проведення конкурсу

до 1 липня 2020 року

започаткування діяльності центрів професійного розвитку педагогічних працівників (абзац другий частини третьої статті 52 Закону)

забезпечити створення районних, міських (районних у містах) центрів професійного розвитку педагогічних працівників шляхом реорганізації науково-методичних (методичних) установ (центрів, кабінетів), крім закладів післядипломної освіти, та організувати і забезпечити відбір працівників до зазначених центрів на конкурсних засадах

органи місцевого самоврядування

до 1 вересня 2020 року

кількість учнів у класі (наповнюваність класу) державного, комунального закладу освіти не може становити більше 24 учнів, які здобувають початкову освіту (абзац другий частини другої статті 12)

привести мережу у відповідність Закону

засновники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти або уповноважені ними органи, керівники закладів освіти

з 1 вересня 2024 року

початкова школа має функціонувати як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії (абзац п’ятий частини першої статті 35)

з 1 вересня 2024 року

гімназія та ліцей мають функціонувати як окремі юридичні особи (абзац шостий частини першої статті 35)

з 1 вересня 2024 року

для започаткування та провадження освітньої діяльності комунального ліцею у його складі має бути створено та функціонувати не менше чотирьох 10 класів (абзац восьмий частини першої статті 32)

з 1 вересня 2024 року

Окрім того, лист містить інформацію щодо виконання інших норм Закону.

Зокрема, Ви можете ознайомитись із детальними роз’ясненнями МОН щодо:

• логіки побудови і змісту Закону;
  • людино і дитиноцентризму в Законі (ціннісний аспект);
  • забезпечення безоплатності здобуття повної загальної середньої освіти;
  • переведення педагогічних працівників, яким виплачується пенсія за віком, з безстрокових трудових договорів на строкові;
  • укладення контрактів з директорами закладів загальної середньої освіти;
  • змісту контрактів з директорами закладів загальної середньої освіти;
  • мережі закладів загальної середньої освіти;
  • центрів професійного розвитку педагогічних працівників;
  • забезпечення академічної доброчесності.

Деталі у листі МОН від 08.04.2020 року № 1/9-201.

Асоціація міст України дякує Міністерству освіти і науки України та особисто Тимчасово виконуючій обов’язки Міністра освіти і науки України Любомирі Мандзій за надане ґрунтовне роз’яснення.

Аналітичний центр АМУ

Джерело: https://www.auc.org.ua/novyna/dorozhnya-karta-diy-organiv-miscevogo-samovryaduvannya-na-vykonannya-zakonu-ukrayiny-pro